Staré kotle 1. a 2. emisní třídy si lidé musejí nechat vyměnit nejpozději do tří let. Od září 2022 v nich již nebudou smět topit. Leckdo si může myslet, že ho stát k výměně nedonutí.
Zatím má totiž k dispozici jen osm let stará data ze sčítání lidu. Od 1. ledna příštího roku však dostane účinnější zbraň – aktuální údaje z povinných revizí kotlů budou kontroloři hlásit do Integrovaného systému ohlašovacích povinností (ISPOP). „Údaje budou zpřístupněny obcím s rozšířenou působností,“ řekl Deníku Ondřej Charvát z ministerstva životního prostředí.
Každý půjde snadno dohledat
„Při kontrolách se kromě výkonu kotle uvádí i jeho typ a třída. Podle toho lze dohledat, jaký zdroj půjde provozovat a který ne,“ řekl Deníku výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky Mojmír Krátký. Tomu, kdo by poté topil v neekologickém kotli, bude hrozit pokuta 50 tisíc korun. A kdyby nepřestal, mohly by přijít další a další padesátitisícové pokuty. „Úřady budou informace využívat při své kontrolní činnosti, zejména při řešení stížností, které můžou při zjištění porušování zákonných povinností ukončit uložením nápravných opatření, případně i sankcí,“ prohlásil Charvát.
Revize kotlů na tuhá paliva jsou povinné jednou za tři roky. Provádět je musí specialisté s oprávněním, kteří zkontrolují instalaci, údržbu a způsob provozování spalovacího zařízení. Ceny se liší podle typu zdroje – nejlevnější jsou u jednoduchých zahřívacích kotlů na ruční ovládání. Sofistikované kotle s regulací na vyšší úrovni, jež se mohou připojovat na počítač, bývají dražší.